Središnji koordinacijski odbor akcije “Za osmijeh djeteta u bolnici” kojeg čine članovi Saveza društava Naša djeca Hrvatske, Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju te Pedijatrijskog društva Hrvatske udruge medicinskih sestara dana 10. lipnja 2015. organizirao je tematsko Savjetovanje „Osuvremenjeni nastavak provedbe propozicija akcije Za osmijeh djeteta u bolnici na temelju europskih standarda tijekom bolničkog liječenja djece“ u Klinici za dječje bolesti Zagreb, Klaićeva 16.
Cilj Akcije je ostvarivanje svjetske ideje „otvorene bolnice“ u Hrvatskoj u odnosu na djecu, polazeći od Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta i primjenjujući Europsku povelju o djeci u bolnici, 1999. godine pokrenuta je stručna i društvena Akciju pod nazivom “Za osmijeh djeteta u bolnici“. Ova Akcija ima i podršku nadležnog ministarstva zdravlja od svog početka. Zahvaljujući Akciji, ostvareni su značajni pomaci u promicanju prava djece kao bolesnika, primjeni suvremenih medicinskih standarda liječenja djece, sestrinske skrbi o bolesnoj djeci, većih mogućnosti za posjete roditelja, te oplemenjivanja bolničkog ambijenta i za tu svrhu stvaranja boljih prostornih i materijalnih uvjeta na dječjim odjelima bolnica u Hrvatskoj.
Savjetovanju su nazočili predstavnici bolnica/dječjih odjela koji sudjeluju u akciji „Za osmijeh djeteta u bolnici” te predstavnici Društava Naša djeca i drugih ustanova i udruga koji svojim iskustvom i prijedlozima aktivno pridonose promicanju i primjeni suvremenih načela humanizacije tijekom bolničkog liječenja djece u Republici Hrvatskoj.
Na Savjetovanju su istaknuta dostignuća akcije u proteklih 16 godina, ali je naglašeno kako ova hvalevrijedna akcija treba napraviti i novi iskorak. S tim na umu radna je grupa za reevaluaciju kriterija akcije (u sastavu: dr.sc. Emil Paravina, dr. Branka Benić, spec. pedijatar, Josipa Čorić, bacc.med.techn., Katarina Premec, v.m.s., Irena Slaviček, defektolog, mr. Ivanka Gregurinčić, socijalni pedagog, dr. Dubravka Lipovac, spec. pedijatar, Milka Valpotić, bacc.med.tech., i mr.sc.dr. Marija Hegeduš-Jungvirth) donijela nove osuvremenjene propozicije akcije.
Savjetovanje su otvorile gospođa Milka Valpotić, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Klinike za dječje bolesti Zagreb, i prof. dr. sc. Aida Salihagić Kadić, predsjednica Saveza DND Hrvatske i predsjednica Središnjeg koordinacijskog odbora Akcije. U ime domaćina pozdravne riječi je uputio dr. Zoran Bahtijarević, sanacijski upravitelj Klinike, osvrnuvši se na početke humanizacije bolničkog liječenja djece u Hrvatskoj i potaknuvši sudionike da što više djecu shvaćaju kao partnere u njihovom vlastitom liječenju.
Mr.sc.dr. Marija Hegeduš-Jungvirth sudionike je upoznala s novim osuvremenjenim propozicijama akcije u predavanju Što treba postići za dobivanje počasnog naziva: Bolnica – prijatelj svakom djetetu.
Prof. psihologije Iva Prvčić istaknula je važnost roditeljske prisutnosti u bolničkom liječenju djece. Roditeljska prisutnost dovodi do: manjeg intenziteta boli, manje nuspojava i komplikacija, manje stresnih reakcija, manje maladaptivnih ponašanja, bolje suradnje tijekom zahvata, do kraće hospitalizacije te na kraju do većeg zadovoljstva liječenjem.
Gospođa Nataša Bijelić, diplomirana socijalna radnica, predstavila je doprinos socijalnog radnika stručnom medicinskom timu te socijalne aspekte prava djeteta u bolnici.
Dr. Dubravka Lipovac govorila je o bolničkoj brizi za djecu bez adekvatne roditeljske skrbi prema načelima holističkog pristupa. Potrebno je razvijati suradnju i dobru komunikaciju sa svim institucijama i osobama koje brinu o tom djetetu prije dolaska u bolnicu kao i prilikom izlaska djeteta iz bolnice, individualno pristupiti svakom djetetu, kontinuirano educirati osoblje u bolnici koje radi s tom djecom, upoznati se s djetetovim socijalnim statusom, pružiti mu ljubav i dopustiti mu da aktivno participira u svom liječenju.
Gospođa Đurđica Dropuljić, nastavnica predškolskog odgoja, predstavila je primjer dobre prakse u varaždinskoj bolnici koja već dugo uspješno surađuje s brojnim volonterima koji kroz radionice, priče, pjesme i predstave bolesnoj djeci vraćaju osmijeh na lice.
Prof. dr. Josip Grgurić govorio je o novim izazovima i svjetskim trendovima u bolnicama koje promiču zdravlje djece i o salutogenezi – proučavanju čimbenika koji djeluju na očuvanje zdravlja.
Nakon izlaganja uslijedila je rasprava u kojoj su sudionici ukazivali na probleme iz prakse i njihovo rješavanje, a u zaključnoj riječi prof. dr. Salihagić Kadić upoznala je sudionike s postignućima humanitarne akcije „Uz nas niste sami – Zajedno za osmijeh djeteta u bolnici“ te je prisutne potaknula za nastavak provođenja osuvremenjenih propozicija akcije.