Nagrada "Grigor Vitez"
Godišnja nagrada “Grigor Vitez” za dječju književnost i ilustraciju najstarija je domaća nagrada za dječju književnost i ilustraciju, koja je prvi put dodijeljena 1967. godine. Nagrada se dodjeljuje za najbolji književni tekst i ilustracije odabrane iz jednogodišnje produkcije dječje knjige i slikovnice u kategorijama za djecu i mlade. Sastoji se od novčanog iznosa, diplome i statue “Ptica” – rad akademske slikarice Ksenije Kantoci. Osim Nagrade autorima i autoricama, svake godine dodjeljuju se i posebne Pohvale urednicima i nakladnicima. Ta su priznanja izraz stajališta da je za kvalitetnu dječju knjigu i slikovnicu potreban sklad teksta, ilustracije, grafičkog i likovnog uređenja te dizajn.
Doprinos Nagrade „Grigor Vitez“ domaćoj književnosti i ilustraciji
Hrvatska dječja književnost se tradicionalno, kako u prošlosti, a nažalost često i danas, smatrala marginalnim područjem književnosti. To se odnosi podjednako na djela kao i autore. Razlog tomu je kasna pojava dječje književnosti, u odnosu na razvoj književnosti za odrasle, kao i činjenica da je to područje književnosti određeno svojim čitateljem-djetetom, a kroz povijesti dječje književnosti prve knjige za djecu se bilježe tek u sedamnaestom i osamnaestom stoljeću. Devetnaesto i dvadeseto stoljeće vrijeme je punog razvoja dječje književnosti kada se pojavljuju mnogi značajni dječji pisci, razvijaju se i dječje književnosti, a i brojni nakladnici uspješno posluju s dječjim knjigama. Hrvatska dječja književnost znatno kasni u odnosu na svjetske trendove, tako da svoj puni procvat doživljava tek u dvadesetom stoljeću.
A upravo je dvadeseto stoljeće i proglašeno stoljećem djeteta. Javlja se svijest, među stručnjacima posvećenim radu s djecom i za djecu, kako je važno djetetu pružiti kvalitetnu slikovnicu i knjigu, primjerenu djetetovoj dobi, s maštovitim ilustracijama usklađenih boja, te, naravno, originalnim, logičnim i razumljivim tekstom te kvalitetnom tehničkom izvedbom.
Roditeljima/starateljima i djeci Nagrada pomaže u odabiru kvalitetnog štiva još od prve svečanosti i uručenja Nagrade „Grigor Vitez“, održanog 13. listopada 1967. godine u Zagrebu, čiji su prvi laureati bili književnici Gustav Krklec i Ratko Zvrko te likovni umjetnici-ilustratori Cvijeta Job i Vilko Selan Gliha. Od tada do današnjih dana, nagradu «Grigor Vitez» primilo je 57 književnika/ica za svoje književne tekstove te 37 likovna umjetnika/ca za ilustracije u knjigama za djecu.
Dana 24. travnja 2018. u maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog obilježili smo 50. godišnjicu Nagrade „Grigor Vitez“. Kroz cijelu 2018. godinu provodimo niz aktivnosti povodom ove vrijedne obljetnice. |
Tijekom 50 godina dodjele Nagrade preko stotinu nagrađenih knjiga za djecu i mlade uvršteno je u sam vrh umjetničkih ostvarenja za djecu, a mnogi od nagrađenih autora postali su klasicima naše dječje književnosti ili lučonoše najvećih kvaliteta koje je dostigla ilustracija knjiga za djecu u nas.
Važnost čitanja za djecu
Već od najranijih dana, dijete posredstvom prvih knjiga-slikovnica, otkriva svijet i pisanu riječ. Dijete proširuje svoj spoznajni svijet, otkriva nove emocije, razvija govor, obogaćuje rječnik, razvija sposobnost pamćenja i zapamćivanja logičkih odnosa te stalno saznaje nešto novo, odnosno otkriva dotad nepoznate pojave u ljudskom okruženju, a sve to na prikladan način, primjeren dobi djeteta.
Dijete putem priča i slikovnica upoznaje sebe i svoju okolinu, a slušanje priča koje mu roditelj/staratelj čita, doprinosi stvaranju bliskosti i povezanosti roditelja/staratelja i djeteta. Roditelj/staratelj bolje upoznaje dijete čitajući mu jer ima priliku uočiti djetetove strahove, sposobnosti, način razmišljanja i njegove interese, dok dijete osim verbalne, prima i neverbalnu poruku da je ono roditelju/staratelju važno što kod djeteta razvija samopouzdanje te povjerenje prema osobi koja mu čita.
U kasnijoj dobi, razlike u vještini čitanja kod djece povezane su s kasnijom razlikom u inteligenciji, a i novija svjetska istraživanja pokazuju da čak i najranija sposobnost čitanja može utjecati na djetetov intelektualni razvoj. Zašto mu onda ne pružiti vrhunsku slikovnicu i knjigu koja će ga potaći na razmišljanje i pobuditi njegovu kreativnost? Odaberite vrhunske naslove dječje književnosti praćene vrsnim ilustracijama iz bogate povijesti Nagrade „Grigor Vitez“.
Široka podrška kulturne javnosti Nagradi „Grigor Vitez“ i stvaralaštvu za djecu
U vrijeme osnivanja Nagrade „Grigor Vitez“, osim javnih knjižnica, malo je koja institucija provodila programe u kojima je dječja knjiga bila u središtu pozornosti. Malobrojni nakladnici su u svojim programima imali izdavanje knjiga domaćih autora (pisaca i ilustratora) za najmlađe. Želeći pozitivni utjecaj na kvalitetu knjige proširiti i na stvaraoce knjiga za djecu, Savez DND 1966. pokreće akciju među kulturnim i prosvjetnim radnicima Hrvatske za osnivanje priznanja autorima koji žive i djeluju na tlu Hrvatske pa je tako svoju podršku nagradi dalo 40-ak priznatih književnika, umjetnika i kulturnih djelatnika.
Uz podršku stručne javnosti, od samoga početka, Nagradu „Grigor Vitez“ podržava Ministarstvo kulture Republike Hrvatske (nekad Fond kulture RH). Od 2002. godine potpori se pridružuju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba. Od 2005. godine Nagrada se ostvaruje uz suradnju Zagrebačkog kazališta lutaka, a od 2018. Koncertne dvorane „Vatroslav Lisinski“.
Svečanost dodjele Nagrade za 2017. godinu
Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske u promociji kvalitetne dječje knjige
Svaka književna nagrada javna je pohvala književnosti. Nagrada promiče umjetničke vrijednosti i potiče interes javnosti, stručne i čitateljske, za književno djelo i njegova tvorca. Ove ciljeve imao je na umu i Savez društava „Naša djeca" Hrvatske, utemeljitelj Nagrade „Grigor Vitez", još davne 1967. godine.
Šezdesetih godina prošlog stoljeća, Savez DND organizira brojna savjetovanja o knjizi za djecu, pokreće Bilten za dječju knjigu i štampu, započinje s analizama tržišta dječje knjige, pokreće putujuće izložbe po gradovima i selima, organizira predavanja te objavljuje brošurice s preporukama za roditelje i stručnjake s popisom dobrih knjiga za djecu.
Također, u želji da domaći književnici i ilustratori stvaraju kvalitetne knjige za djecu i mlade, 1967. godine Savez DND osniva Nagradu „Grigor Vitez“ za dječju književnost i ilustraciju dajući joj ime po književniku, pjesniku, uredniku koji je cijeli svoj život posvetio pišući i stvarajući za djecu – Grigoru Vitezu. Bila je to, ustvari, prva hrvatska nagrada za dječju knjigu. Njome se željela skrenuti pozornost javnosti na specifičan segment hrvatske književnosti - književnost namijenjenu djeci i mladeži.
Utemeljenje prve hrvatske nagrade za dječju knjigu prije pola stoljeća korespondira sa svjetskim trendovima. Godine 1950. osniva se IBBY, međunarodna organizacija koja okuplja ustanove i pojedince koji se bave dječjom knjigom. Ubrzo IBBY utemeljuje Andersenovu nagradu, najveću svjetsku nagradu za dječju knjigu, koja se od 1956. dodjeljuje piscima, a od 1966. i ilustratorima. Najveći svjetski sajam dječje knjige u Bologni utemeljen je 1963. godine a prvi svjetski bijenale ilustracije u Bratislavi (BIB) 1965. Govoreći o suvremenosti odnosno svevremenosti Nagrade, važno je istaknuti i to da su mnoge od nagrađenih knjiga već desetljećima na popisu obavezne ili izborne lektire, da su doživjela brojna izdanja, postavši nezaobilazni dio svih antologija hrvatske dječje književnosti.
A nakon pola stoljeća postojanja, u suradnji sa Hrvatskim centrom za dječju knjigu pri Knjižnicama grada Zagreba, osniva se Dječji žiri Nagrade „Grigor Vitez“. Nagrada „Grigor Vitez“ tako postaje prva hrvatska nagrada za tekst i ilustraciju koju uz stručnjake dodjeljuju i djeca.
Autori tekstova:
dr.sc. Emil Paravina, Antonija Posilović, prof., Snježana Krpes, prof., Ranka Javor, komparatist i povjesničar umjetnosti, knjižničarska savjetnica.
Tekstovi o nagradi prilagođeni su i skraćeni za potrebe internetske stranice osnivača Nagrade „Grigor Vitez“, Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske.