PROJEKT
“UTJECAJ, A NE UKRAS”

SAVEZ DND OD POČETKA TRAVNJA PROŠLE GODINE PROVODI PROJEKT EUROPSKE KOMISIJE „UTJECAJ, A NE UKRAS“ U PARTNERSTVU S HRVATSKOM ZAJEDNICOM ŽUPANIJA!
SAVEZ DND OD POČETKA TRAVNJA PROŠLE GODINE PROVODI PROJEKT EUROPSKE KOMISIJE „UTJECAJ, A NE UKRAS“ U PARTNERSTVU S HRVATSKOM ZAJEDNICOM ŽUPANIJA!
SAVEZ DND OD POČETKA TRAVNJA PROŠLE GODINE PROVODI PROJEKT EUROPSKE KOMISIJE „UTJECAJ, A NE UKRAS“ U PARTNERSTVU S HRVATSKOM ZAJEDNICOM ŽUPANIJA!

Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske i Hrvatska zajednica županija su 1. travnja 2023. započeli suradnju s Europskom komisijom potpisom ugovora za projekt „Utjecaj, a ne ukras“ („Influence, not just a decoration“).

Provedba traje od 1.4.2023. do 31.3.2025.

Glavni cilj projekta je povećati
opću svijest i znanje djece i odraslih
Stručnjaka i volontera u OCD-ovima, nastavnika u školama, zatim lokalnih/regionalnih donositelja odluka (gradonačelnici, načelnici, župani) o vrlo važnim temama, kao što su:
  • Dječja prava
  • Aktivno dječje sudjelovanje
  • Zagovarački i participativni procesi s djecom
  • Kako komunicirati s djecom prilikom odlučivanja
  • Kako omogućiti djeci da ostvaruju svoja prava da budu saslušana
  • Kako omogućiti djeci da izraze svoje mišljenje
  • Kako omogućiti djeci da zajedno s odraslima sudjeluju u odlučivanju u životu zajednice, škole, društva
U projekt je uključeno 20 Dječjih vijeća, Dječjih foruma, vijeća učenika, gradskih, općinskih i županijskih čelnika te njihove lokalne zajednice na području cijele Hrvatske kako bi se razvila i podigla kvaliteta i kultura dijaloga između djece i odraslih u javnom prostoru, a da djeca ne budu ukras, već korisnici svojih prava i kreatori odluka.

Ukupna vrijednost projekta je
170.820,15 eura, a projekt sufinancira Europska komisija iz CERV programa u iznosu od 153.738,13 eura.

ULOGA PARTNERA
NA PROJEKTU

Hrvatska zajednica županija, zadužena je za organizaciju i koordinaciju edukacije za lokalne i regionalne donositelje odluka (gradonačelnike, načelnike, župane, članove gradskih/općinskih vijeća i županijskih skupština, te članove radnih skupina iz područja odgoja i obrazovanja, zdravstva, socijalne skrbi, djece i mladih), zatim konzultaciju djece i župana, kao i za promociju projekta na svojim društvenim mrežama i među svojim članovima.

Hrvatska zajednica županija kroz svoje programe i projekte, i članove (županije kao jedinice regionalne samouprave) razvija suradnju između županija, općina, gradova, razmjenjuje iskustva, organizira edukativne seminare i radionice te stručne skupove o svim pitanjima od značaja za županije, a to su važna pitanja demografije, odgoja i obrazovanja, socijalne skrbi, djece i mladih, uključujući i aktivno građanstvo, te će i u ovom projektu koristiti te resurse i iskustvo.

 DODJELA NAGRADE
EMIL PARAVINA

Ove se godine Nagrada „Emil Paravina“ dodijelila u okviru projekta „Utjecaj, a ne ukras“ („Influence, not just a decoration“) 

sufinanciranog iz CERV programa Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, te uz podršku Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u okviru izravne dodjele sredstava za provedbu posebnog cilja Sudjelovanje djece u odlučivanju na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini.  Nagradu je pokrenuo Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske 2021. godine u čast dr.sc. Emila Paravine, pedagoga, humanista, promicatelja dječjih prava i dugogodišnjeg tajnika Saveza DND, čiji je rad utjecao na dobrobit.

Ove su jedinstvene nagrade uručene djeci za promicanje i zalaganje za dječja prava, dječju participaciju, suradnju i pomoć svojim vršnjacima i to u dvije kategorije: djetetu pojedincu i skupini djece.

Nagrada “Emil Paravina”
u kategoriji djeteta pojedinca uručena je Luciji Šimić iz OŠ Kustošija
Nagrada “Emil Paravina” u kategoriji za skupinu djece uručena je 8. razredu 
OŠ Centar, Rijeka
SUSRET DJECE S
GRADONAČELNICIMA

U prvom punom tjednu listopada 2023. kad Savez tradicionalno obilježava Dječji tjedan održani su i susreti s gradonačelnicima i to u Bedekovčini, Dubrovniku, Koprivnici, Križevcima, Novoj Gradiški, Opatiji, Ravnoj Gori, Samoboru, Tuhelju i Varaždinu!

Brojke
govore
sve
Bedekovčina
5 djece i
3 odraslih
Dubrovnik
5 djece i
3 odraslih
Koprivnica
17 djece i
4 odraslih
Križevci
4 djece i
3 odraslih
Nova Gradiška
30 djece i
8 odraslih
Opatija
15 djece i
6 odraslih
Ravna Gora
16 djece i
3 odraslih
Samobor
19 djece i
4 odraslih
Tuhelj
17 djece i
6 odraslih
Varaždin
50 djece i
28 odraslih

EDUKATIVNI KAMP „UTJECAJ, A NE UKRAS“ ZA POZITIVNE PROMJENE U LOKALNOJ ZAJEDNICI

Od 26. do 28. siječnja 2024. predstavnici Dječjih gradskih vijeća i Dječjih foruma Društava “Naša djeca” predstavili su brojne potrebe djece i sudjelovali u interaktivnim radionicama na temu ostvarivanja dječjih prava i participacije i izrade Naj-projekata, kojim će djeca i odrasli zajednički donijeti pozitivne promjene u lokalnim zajednicama.

Edukativni kamp prva je aktivnost projekta „Utjecaj, a ne ukras“ Saveza društava Naša djeca Hrvatske. Pridonosi širenju znanja i mogućnosti za sudjelovanje djece i mladih u gradovima i općinama širom zemlje te podržava donositelje odluka u jačanju vještina za sudjelovanje djece u odlučivanju.

Istraživanja pokazuju da se u posljednjih 15 godina povećalo znanje djece i mladih o dječjim pravima u Hrvatskoj te obje skupine bolje ocjenjuju mogućnosti za sudjelovanje. No svoju participaciju u školi, na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini i dalje doživljavaju kao nedostatnu i nedovoljno učinkovitu.
Tek petina mladih smatra da odgovorne osobe na lokalnoj razini uzimaju u obzir njihovo mišljenje kada donose odluke o mladima, dok je taj udio kod djece 50 posto.
Na kampu se okupilo 70 sudionika iz različitih gradova i općina diljem Hrvatske, Bedekovčine, Čakovca, Dubrovnika, Koprivnice, Križevaca, Lovrana, Malog Lošinja, Nove Gradiške, Osijeka, Opatije, Pregrade, Ravne Gore, Samobora, Sv. Nedelje, Tuhlja, Varaždina, Velike Gorice, Vinkovaca i Virja.
Posebno je važna međusobna razmjena iskustava, nova poznanstva i prijateljstva i buduća suradnja djece i voditelja iz cijele Hrvatske.

EDUKACIJA ZA ISKUSNE MENTORE IZ DJEČJIH VIJEĆA I FORUMA

Kroz bogat program edukacije ojačali smo mentore za rad s djecom u participativnim procesima.

Uz iskusne voditeljice edukacije (Sanja Škorić, nacionalna koordinatorica Dječjih vijeća i foruma Hrvatske i prof. dr. sc. Ivana Borić, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Zagreb), kao i gostujućom predavačicom iz Slovenije (trenerica Tanja Povšič, Zveza prijateljev mladine Slovenije) mentori su prošli niz radionica na teme:
  • suradnja djece i odraslih u odlučivanju,
  • uloga mentora kao osobe koja donosi promjenu u poticanju djece za dječju participaciju, kao i
  • praktične vježbe i smjernice za sudjelovanje djece i mladih u radu savjetodavnih tijela, radnih skupina i na sastancima s odraslima koji donose odluke.

EDUCIRANI NOVI MENTORI IZ CIJELE HRVATSKE ZA DJEČJU PARTICIPACIJU

U Zagrebu je 15. i 16. ožujka održana dvodnevna edukacija za nove mentore/mentorice Dječjih vijeća i Dječjih foruma.

Sudionici/ce su u Zagreb stigli iz
svih dijelova Hrvatske:


Bala, Bedekovčine, Bjelovara, Buzeta, Crikvenice, Donjeg Miholjca, Drniša, Dubrovnika, Ivanić Grada, Koprivnice, Krapine, Križa, Mača, Osijeka, Ozlja, Petrinje, Preloga, Požege, Radoboja, Siska, Svetog Ivana Zeline, Svetog Križa Začretje, Svete Nedelje, Varaždina, Vinkovaca, Virja, Virovitice i Vižinade.

Edukaciju su vodile Sanja Škorić, voditeljica nacionalnog programa „Dječjim sudjelovanjem za svijet po mjeri djeteta“ Saveza DND Hrvatske i prof.dr.sc. Ivana Borić, Edukacijsko – rehabilitacijski fakultet Zagreb.

Kroz radionice i predavanja
sudionici edukacije stekli su nova znanja i vještine u području dječje participacije.

Prošli su radionice igre u funkciji dječje participacije, izradu nacrta programa rada Dječjeg vijeća i Dječjeg foruma prilikom kojeg su se i sami imali prilike baviti temama koje smatraju bitnima za djecu u svojim lokalnim zajednicama, a prikazan im je i primjer dobre prakse rada Dječjeg vijeća Opatije.

POSJET DJECE I MENTORA
EUROPSKOM PARLAMENTU

Naša je mala delegacija od 10-ero djece i 5 voditeljica iz Dječjih vijeća i foruma iz Čakovca, Samobora, Varaždina, Velike Gorice, Zaboka te nas iz Saveza DND imala priliku posjetiti Bruxelles, središte u kojem se donose odluke koje utječu na sve stanovnike Europske unije.

Prilikom posjeta smo saznali:
  • kako izgleda jedan dan europskog zastupnika i njegovih asistenata,
  • kako se predlažu i donose zakoni i odluke,
  • koja su tijela Europske unije,
  • na koji način se zagovaraju dječja prava na EU razini, kao i pitanja od interesa za Hrvatsku
  • te kako se postaje zastupnik u Europskom parlamentu.
Informirali smo neke od naših zastupnika kako djeca participiraju u Dječjim vijećima i forumima u Hrvatskoj, te što oni vide kao prioritete, poput prevencije nasilja među vršnjacima i govora mržnje, suzbijanja nasilja u digitalnom okruženju, klimatskih promjena, prevencije pretilosti, kao i saznanje da djeca gube povjerenje u odrasle donositelje odluka.
Slobodno možemo reći da su naši mali aktivisti demonstrirali što točno znači biti utjecaj, a ne ukras.

Osim ovog službenog dijela našeg posjeta, obišli smo edukativnu Kuću europske povijesti, impresivnog i bogatog edukativnog interaktivnog sadržaja kroz koji je ispričana burna povijest Europe od prvih država do danas te fenomeni različitosti i kulturnih identiteta.

Osim ovog službenog dijela našeg posjeta, obišli smo edukativnu Kuću europske povijesti, impresivnog i bogatog edukativnog interaktivnog sadržaja kroz koji je ispričana burna povijest Europe od prvih država do danas te fenomeni različitosti i kulturnih identiteta.

ODRŽAN CIKLUS EDUKACIJA ZA LOKALNE I REGIONALNE PREDSTAVNIKE VLASTI

Edukacije su održane u ciklusu 3 online edukacije za regionalne predstavnike vlasti i 3 online edukacije za predstavnike lokalnih vlasti tijekom lipnja i srpnja 2024. Tom prilikom je ukupno 50 sudionika steklo znanja i vještine u važnosti strateškog planiranja i uključivanja građana i djece u donošenje odluka te važnosti dječje participacije u zajednici.

Osim online edukacija, za regionalne donositelje odluka održana je edukacija u Zagrebu 18.09.2024. Na edukaciji su kroz panel sa stručnjacima i županima imali priliku doznati  više o ulozi županija u brizi za djecu i mlade, o projektu Županije-prijatelj djece te kako dobiti to prestižno priznanje, kako motivirati djecu i mlade na sudjelovanje te općenito o participaciji djece i mladih u županijama. Osim toga, predstavljen je i primjer dobre prakse Krapinsko – zagorske županije.

Za predstavnike lokalnih vlasti organizirana je edukacija 24.10. u Zagrebu. Na ovoj su edukaciji polaznici dobili priliku raditi na primjerima vlastitih strateških dokumenata za djecu, na koji način uključiti djecu i mlade u donošenje odluka i kako postati primjer dobre prakse.

Edukaciju su izvodile dr.sc. Martina Ferić i dr.sc. Arijana Mataga Tintor, stručnjakinje u području dječje participacije, strateškog planiranja i zagovaranja.

Za predstavnike lokalnih vlasti organizirana je edukacija 24.10. u Zagrebu. Na ovoj su edukaciji polaznici dobili priliku raditi na primjerima vlastitih strateških dokumenata za djecu, na koji način uključiti djecu i mlade u donošenje odluka i kako postati primjer dobre prakse.

Edukaciju su izvodile dr.sc. Martina Ferić i dr.sc. Arijana Mataga Tintor, stručnjakinje u području dječje participacije, strateškog planiranja i zagovaranja.

Sudionici ovih edukacija osnaženi su za pripremu i provedbu strateških planova za djecu u svojim zajednicama koje će im poslužiti kao alat za aktivno uključivanje djece i mladih u život zajednice.

KONTAKTI

Snježana Krpes, voditeljica projekta
info@savez-dnd.hr

Karolina Grgić, projektna koordinatorica
karolina@savez-dnd.hr

Lana Kassim,
voditeljica odnosa s javnošću
lana@savez-dnd.hr

Ovu stranicu sufinanciraju Europska Unija i Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Izraženi stavovi i mišljenja pripadaju samo autorima i ne održavaju nužno stavove i mišljenja Europske unije ni Ureda za udruge. Ni Europska unija niti tijelo koje dodjeljuje potporu ne mogu se smatrati odgovornim za njih.