Blog

ZAVRŠNA EDUKACIJA ZA PREDSTAVNIKE REGIONALNIH VLASTI: “UTJECAJ, A NE UKRAS”

Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija od travnja 2023. godine provode projekt „Utjecaj, a ne ukras“. Projekt je sufinanciran iz CERV programa Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, a projektne aktivnosti će se provoditi do 31.3.2025. godine.

U sklopu Konferencije županija 2024. u srijedu, 18. rujna s početkom u 10 sati u hotelu Antunović (Zagrebačka avenija 100a) održat će se završna radionica, a bit će riječi o tome koja je uloga županija u brizi za djecu i mlade, o projektu Županije-prijatelj djece te kako dobiti to prestižno priznanje, kako motivirati djecu i mlade na sudjelovanje te općenito o participaciji djece i mladih u županijama. Imat ćemo i priliku čuti o dobroj praksi dječje participacije u Krapinsko-zagorskoj županiji.

Prijave za sudjelovanje na završnoj edukaciji u sklopu projekta otvorene su na: https://lc-panorama.com/prijava/.

O projektu

Savez društava “Naša djeca” Hrvatske i Hrvatska zajednica županija od travnja 2023. godine provode projekt „Utjecaj, a ne ukras“. Projekt je sufinanciran iz CERV programa Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, a projektne aktivnosti će se provoditi do 31.3.2025. godine.

Glavni ciljevi projekta “UTJECAJ, A NE UKRAS” su jačanje uloge djece i odraslih za aktivnu dječju participaciju, povećati opću svijest i znanje djece i odraslih (stručnjaka i volontera u OCD-ovima, nastavnika u školama), zatim lokalnih/regionalnih donositelja odluka (gradonačelnici, načelnici, župani) o vrlo važnim temama, kao što su dječja prava, aktivno dječje sudjelovanje, zagovarački i participativni procesi s djecom, kako komunicirati s djecom prilikom odlučivanja, kako omogućiti djeci da ostvaruju svoja prava da budu saslušana, izražavaju svoje mišljenje te zajedno s odraslima sudjeluju o odlučivanju u životu zajednice, škole, društva.

Jedna od aktivnosti u okviru projekta je edukacija gradskih, općinskih i regionalnih vlasti (gradonačelnika, načelnika, župana, pročelnika, gradskih/općinskih/županijskih vijećnika i donositelja odluka te stručnih suradnika u gradskim/općinskim/županijskim upravama) na temu dječjih prava, participativnih programa za djecu i komunikacije odraslih s djecom, zagovaranja za djecu te važnost programa Gradovi i općine-prijatelji djece i Županije-prijatelji djece. Predviđen je ciklus od 4 radionice za predstavnike gradskih i općinskih vlasti, te ciklus od 4 radionice za predstavnike regionalnih vlasti. Online radionice provedene su tijekom lipnja i srpnja. Edukacije su vodile stručnjakinje u području dječjih prava, participacije i zagovaranja – prof.dr.sc. Martina Ferić i dr.sc. Arijana Mataga Tintor.

U radionice je uključeno više od 50 predstavnika regionalnih i lokalnih vlasti – zamjenice župana i gradonačelnika, predsjednice županijskih i gradskih skupština, pročelnice(i) resornih županijskih i gradskih upravnih odjela.