SJEDNICA DJECE I SABORSKIH ZASTUPNIKA POVODOM 30 GODINA KONVENCIJE

U Sabornici Hrvatskog sabora 20. studenog je održana sjednica djece, mladih i saborskih zastupnika, pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i u organizaciji Saveza društava „Naša djeca” Hrvatske, Ureda pravobraniteljice za djecu i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku. Sjednica je organizirana u povodu 30. obljetnice Konvencije o pravima djeteta i obilježavanja Svjetskog dana djeteta, s ciljem promicanja participacije djece i mladih u donošenju odluka koje utječu na njihove živote.

Tema sjednice bila je ostvarivanje dječjih prava u Republici Hrvatskoj, a sudjelovala su djeca iz cijele Hrvatske (među kojima djeca sudionici akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece”, djeca iz dječjih foruma i dječjih vijeća Saveza društava „Naša djeca” Hrvatske, djeca iz osnovnih i srednjih škola grada Zagreba, članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu te članovi Savjetodavnog odbora za dječju participaciju Ureda UNICEF-a za Hrvatsku), koja su izlagala na 11 različitih tema, nakon čega je uslijedila rasprava djece i odraslih. Sjednicom je presjedala izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Irena Petrijevčanin Vuksanović, a pozdravne su govore održali Renata Margaretić Urlić, savjetnica predsjednice Republike Hrvatske za društvene djelatnosti i mlade, izaslanica predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Vesna Bedeković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, te u ime organizatora Karla Škrlec, predstavnica Mreže mladih savjetnika, i Matija Šimek, predstavnik Dječjeg vijeća Koprivnica.

Kako bi podigla svijest saborskih zastupnika, a time i šire javnosti, o njima važnim problemima i pitanjima, djeca su danas uputila jasnu poruku da žele da se i njihov glas čuje i da se njihova mišljenja uvaže. Predstavnice Dječjeg foruma Kutina Klara Ćosić i Edita Jurušić govorile su o odrastanju u digitalnom okruženju, o izazovima koje takvo okruženje donosi te o potrebi da ih odrasli, pa i sama država kroz zakonske odredbe, u tom okruženju zaštite. Predstavnice osnovnih škola Grada Zagreba Nika Walla, Ema Kovačević i Nia Blažeković navele su elektroničko nasilje kao jedan od gorućih problema s kojima se njihove generacije suočavaju. Predstavnice Dječjeg foruma Samobor Marta Rugole i Lana Šurina istaknule su važnost prava djece na slobodne aktivnosti te problem manjka kvalitetnih izvannastavnih i rekreativnih sadržaja, dok su predstavnice Dječjeg vijeća Nova Gradiška Bruna Franješević i Nela Češić zatražile da se pronađu rješenja za zaštitu djece od vršnjačkog nasilja. O važnoj temi siromaštva u državi, koje je jedan od velikih uzroka nejednakosti ostvarivanja dječjih prava, govorili su Rina Bilić i Ivan Tičinović iz Dječjeg vijeća grada Omiša. Kako bi se djeci u Dubrovniku, gradu u kojem nedostaje adekvatan razvoj cestovne infrastrukture, što prije osigurala sigurnost u prometu, predstavnici Dječjeg foruma Dubrovnik Nina Milovčević i Borna Munitić zatražili su žurno pokretanje izmjena Zakona o prijevozu u cestovnom prometu. O potrebi standardizacije školskog sustava u Hrvatskoj govorili su predstavnici srednjih škola grada Zagreba Dorotea Igrec i Lovro Marušić. Kao jednu od važnih tema za sve ljude, ali naročito za djecu i mlade, Lana Repovečki i Ana Grah iz Dječjeg vijeća Zabok govorile su o pravu djeteta na zdravu prehranu, kao temelju zdravog života, te zatražile pomoć od saborskih zastupnika i ministarstava da se poboljša prehrana djece u školama. Posebno dirljiv bio je govor predstavnika Savjetodavnog odbora za dječju participaciju Mladena Ignaca, koji je, govoreći o značenju udomiteljstva iz perspektive udomljenog djeteta, pojasnio da mu je nova udomiteljska obitelj, u kojoj je po prvi put dobio ljubav, podršku, red i topli dom, promijenila život. Predstavnik Savjetodavnog odbora za dječju participaciju i Dječjeg vijeća Velika Gorica Matija Dražetić, predstavnici Dječjeg vijeća Opatija Mateo Gruban i Dunja Reljanović i predstavnici Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu Pavle Toth i Karla Leontić govorili su o važnosti dječje participacije. Posebno su istaknuli kako donositelji odluka trebaju u europske, nacionalne i lokalne političke dijaloge uključiti djecu i mlade ljude, jer su oni važni pokretači promjena te trebaju sudjelovati kao partneri za ostvarivanje uključivog društva.

Sjednica je završila dodjelom Nagrada za promicanje prava djeteta Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Godišnju Nagradu dobila je Martina Boltužić Dževerlija, predsjednica Društva “Naša djeca” Petrinja, a Nagradu za životno djelo je dobila prof. dr.sc. Marina Ajduković.

Preuzeto s linka: https://www.unicef.org/croatia/mediji/djeca-u-saboru-%E2%80%9E%C5%BEelimo-da-nas-%C4%8Dujete

Foto: Mirko Cvjetko